poniedziałek, 6 listopada 2006

Skauting.pl – To dumnie brzmi

Niedawno internauci z niezwykłym ożywieniem przyglądali się aukcji internetowej, na której właściciele domeny kaczynski.com.pl, próbowali sprzedać ją za 10 000 zł (cena wywoławcza). Adres nie miał wzięcia i nie znalazł nabywcy. Często zdarza się jednak, że pewne firmy kupują wiele domen „różnych”, a następnie odstępują je mniej lub bardziej przypadkowym osobom, za satysfakcjonująco wysoką kwotę. Niechybnie tak mogło stać się w przypadku serwisu Skauting.pl.

Kiedy w pole adresowe mojej przeglądarki trafił (całkiem niedawno, ale nieprzypadkowo) link do tego serwisu, moje oczekiwania były, nie ukrywam, niemałe. Wszakże, na harcerskim szlaku sieciowych wypraw nie ma, w tej chwili, zbyt wielu interesujących miejsc do odwiedzenia, a jeszcze mniej jest takich, w które zagląda się częściej. Dlatego, kiedy strona załadowała się, a ja zlustrowałem z zaciekawieniem logo, gdzie stoi wyraźnie napisane: „skauting.pl: niezależny portal harcerski”, a następnie resztę serwisu, oczy zaświeciły mi się niezwykle jasno.
Niestety, po chwili zgasły. Jak piszą twórcy strony: "Portal skauting.pl to największa strona w polskim internecie tworzona przez harcerzy dla harcerzy. Jest to miejsce otwarte dla wszystkich – wierzymy, że zbiorowa mądrość wszystkichskautów jest o wiele bardziej wartościowa, niż wiedza wąskiej grupy redaktorów." Brzmi zachęcająco. Wygląda, niestety, zdecydowanie mniej.

Zgodnie idee fix bloga rozpocząłem metodyczne przeglądanie i ocenianie zawartości Skautingu.pl .

Strona jest podobno:

  • "Niezależna" - Nie chodzi tu bynajmniej o jakieś animozje dotyczące pomijania lub forsowania wizji, pomysłów, przekonań którejś z Organizacji Harcerskich Jednak czytając część artykułów (o ich zawartości dalej) odnosi się wrażenie, że są one (zapewne tak jak twórcy) mocno związane z FSE. Oczywiście nie powinno być to plamą na honorze serwisu, który traktuje o skautingu, jednak brakuje jakiejś przeciwwagi - np. dla artykułów takich jak Funkcja i obowiązek , traktujących o funkcjach w zastępie w... "Zawiszy". Teraz mógłbym stworzyć też teorię spiskową, w której to artykuły tej jednej organizacji są wyróżniane na Stronie Głównej, a "Zawisza" wymienione jest jako pierwsze w artykule o 1% i tak wyszukiwać jeszcze inne przykłady. Na szczęście, to zapewne tylko przypadek więc nie będę snuł takich przypuszczeń
  • "Największa" - Lista artykułów jest całkiem duża. Wydaje mi się, co prawda, że niektóre serwisy mogą pochwalić się podobnie obszerną zawartością, ale wybaczam użyty przez autorów strony przymiotnik. Na liście znajdują się czasem artykuły dość zaskakujące (jak Czyszczenie konia) lub przedrukowane/przepisane/zaczerpnięte z innych źródeł (o czym również dalej)
  • "(...)tworzona przez harcerzy dla harcerzy(...)" - Moim zdaniem to nic nadzwyczajnego. Nie ona jedna przecież. Chyba każdy serwis traktujący o harcerstwie tworzony jest przez harcerzy, a jego odbiorcami są również posiadacze harcerskiego krzyża. Ale może się mylę.
Dodatkowo twórcy wierzą:
  • "(...)że zbiorowa mądrość wszystkich skautów jest o wiele bardziej wartościowa, niż wiedza wąskiej grupy redaktorów." Nie przekonuje mnie to do końca. Dlaczego? Otóż od dawna twierdzę, że dzielenie się swoimi pomysłami dotyczącymi prowadzenia: drużyny, zastępu czy hufca jest znakomitym pomysłem. Jednak przeglądanie różnych serwisów o tematyce harcerskiej pokazało mi, że nawet "wąska grupa redaktorów" niejednokrotnie pozwala na opublikowanie zwyczajnych gniotów. Jest to groźnie, nie dla drużynowego, bo ten powinien już poradzić sobie z selekcją materiału, ale np. dla zastępowego, który bezkrytycznie może przekopiować nietrafione pomysły z internetu do zastępu. Z tego powodu stworzenie harcerskiego Hyde Parku jest dla mnie nieco ryzykowne - chyba, że kontrola nad takimi materiałami będzie prowadzona niezwykle rzetelnie. Należy wspomnieć tutaj, że cały serwis opiera się na systemie Wiki (czyli takim jak Wikipedia). Każdy więc może dodać co zechce, a także modyfikować już istniejące artykułu.

A co z zawartością? Otóż pod całkiem ładnym opakowaniem (szata graficzna), kryje się, jak już wspomniałem, niezgorszy zbiorek artykułów. Czy są ciekawe? Czy się do czegoś przydadzą? Na pewno. Nie ma jednak tutaj, tego co jest bardzo ważne - różnorodności i stopniowania trudności. Materiały dostępne obecnie skierowane są do zastępowych lub szeregowych harcerzy. Dla instruktorów, ciekawych informacji jest jak na lekarstwo. Oczywiście można potraktować cały serwis jak vadamecum - takie ABC skautingu - wtedy jest nieźle, chociaż brakuje niektórych znaczących artykułów (np. z zakresu historii). Ciekawe wydają się artykuły dotyczące wykonywania różnych przedmiotów, czy czysto praktyczne - np. przykłady szyfrów. Wspominałem już wcześniej, że serwis korzysta z wielu źródeł i część artykułów to "przedruki". Nie ma w tym nic złego dopóty nie są one przekopiowane metodą ctrl+c, ctrl+v bez informowania o ich źródle. Oczywiście zależy to głównie, od użytkowników.

Na koniec warto wspomnieć, że w skład serwisu wchodzi kilka subserwisów, m.in. blog.skauting.pl (nawet ciekawy pomysł, ale dość uciążliwy w obsłudze interface i trochę chaosu w tekście), leksykon.skauting.pl (dobry pomysł, nawiązując do Vadamecum o którym mówiłem, ale wykonanie pozostawia wiele do uzupełnienia) oraz wiadomosci.skauting.pl (czyli co w lesie piszczy - newsy z różnych stron harcerskiego szklaku).

Po przeczytaniu takiego tekstu może się wydawać, że strona którą opisałem jest do... niczego, albo że autorowi tych wynurzeń nicsię nie podoba i woli krytykować, niż samemu robić. Otóż nie. Chciałbym na finiszu zapewnić, że idea takiego serwisu jest mi bardzo bliska i chciałbym, żeby moi harcerze mogli z niego czerpać pełnymi garściami. Jednak w tym celu trzeba wziąć sprawy we własne ręce, samemu napisać kilka artykulików, notatek i opisać kilka zagadnień. Dzięki systemowi Wiki, to my mamy wpływ na kształt serwisu. A więc do dzieła! Możemy udowodnić sobie samym i innym, że harcerze nie gęsi, że o siebie i swoją sieć zadbać potrafią. Piszmy więc... I myślmy więcej.


----

Korzystając z okazji chciałbym zareklamować system dodawania komentarzy. Kliknij na link tutaj poniżej. I zostaw swoją cenną opinię. Dziękuję.

3 komentarze:

  1. jako red naczelny opisywanego portalu pozwole sobie na komentarz do tekstu:

    1. domena skauting.pl nie zostala zakupiona w ciemno a nastepnie odsprzedana. zostala zakupiona z mysla o portalu harcerskim, nie w celu zysku z jej sprzedazy.

    2. latka fse. publikowane przez nas artykuly w wiekszosci moga byc wykorzystane przez harcerzy ze wszystkich organizacji. artykul o funkcjach i obowiazkach natomiast zawiera pomysly, ktore moim zdaniem moga byc wykorzystane przez inne srodowiska.

    natomiast to, ze akurat teraz na stronie glownej jest kilka "fsowskich" artow staram sie niwelowac np. promujac imprezy zhpowskie (non stop adventure, droga do marzen) staram sie zachowac proporcje.

    i moge zapewnic - nie ma w tym zadnego spisku. nie oceniam ktora org jest lepsza czy gorsza i NIGDY nie bede tego robil.

    3. najwiekszosc :) mimo wszystko zostane przy swoim zdaniu - skauting.pl jest najwiekszym tego typu portalem harcerskim. oczywiscie - wikipedia ma wiecej artow o harcerstwie, ale nie sa to teksty PRAKTYCZNE. jesli jednak ktos zna adres wiekszej witryny to zwroce honor.

    roznorodnosc tematow ma swoje uzasadnienie - harcerstwo to nie tylko las. takze kajaki, konie, spadochrony i inne. bede sie staral o tym pisac.

    4. zbiorowa madrosc - tutaj nie ma co dyskutowac bo sa dwa rozne pkty widzenia i nie przekona sie oponenta. wikipedia dziala dobrze a proces weryfikacji jest natychmiastowy. jesli skauting.pl bedzie popularny to duza liczba uzytkownikow od razu zauwazy ew. "gniota" i go poprawi. w to wierzymy.

    5. podsumowujac - dziekuje za konstruktywna krytyke - wezme to pod uwage. jednoczesnie pochwalam postawe w pointcie tego artykulu - portal skauting.pl bedzie wygladal tak jak chca jego uzytkownicy - zapraszam wiec do publikowania, poprawiania... jednym slowem wspoltworzenia tego miejsca w sieci.


    z powazaniem
    Lukasz Jedrasiak
    red. naczelny

    OdpowiedzUsuń
  2. ciekawe spostrzeżeni

    OdpowiedzUsuń
  3. jako przedstawiciel naczelnych (homo sapiens sapiens) pozwolę sobie na komentarz do komentarza do tekstu.

    1. A kto twierdzi że została. Proponuje ponownie przeanalizować treść zdania "Niechybnie mogło się tak stać..."

    2. Łatka FSE: niewątpliwie metodyczne artykuły FSE mogą przynieść nieco nowości, natomiast wykorzystywanie ich w innych organizacjach - przy ustalonych przepisami metodykach jest raczej ryzykowne. Może pora na dopisek: "Minister zdrowia ostrzega" albo "Przed użyciem zapoznaj się z treścią metodyki twojej organizacji bądź skonsultuj się z hufcowym lub farmaceutą"?

    3. A MiniPortal Harcerski? W porównaniu do skauting.pl to jest MaxiPortal Harcerski. Liczę na odniesienie sie do tego tematu, gdyż inaczej trzeba beðzie uznać że skauting.pl wykorzystuje do swojej promocji nieprawdziwe informacje.


    A poza tym to liczymy na więcej takich stron. Niech konkurencja wytnie złe i zostaną same dobre.

    OdpowiedzUsuń